Netradiční výuku biologie si mohli studenti primy užít minulou středu.
Tématem dopoledne se stal „Příběh evoluce“. Jedním z úkolů bylo vytvořit časovou osu pomocí motouzu, jehož délka 18,4 m představovala cca 4,6 miliard let. Hlavní evoluční události pak studenti pomocí cedulek rozmístili na pomyslné časové ose. Druhým úkolem bylo vytvořit nový druh (tzv. subpopulaci) pomocí kreslených symbolů na bílá trička. První čtyři kroky (vývoj evoluce) měli všichni studenti na tričkách stejné kresby, následně se rozdělili do dvou skupin a vývoj v pěti krocích náhle postupoval úplně jinak. Dokázali tak, že geografická bariéra vede ke vzniku zcela odlišných subpopulací. A najednou si tyto subpopulace „přestávají rozumět“…..
Věřím, že si studenti uvedené dopoledne řádně užili.
Páté místo v celostátním kole soutěže "SAPERE- vědět, jak žít"
V úterý 28.4.2015 se trojice studentů gymnázia (František Mikulka IV.a, Tereza Kuzmová II.a a Simona Sitařová IV.a) zúčastnila celostátního kola 5.ročníku soutěže o zdravém životním stylu "SAPERE - vědět, jak žít". Soutěžní klání se konalo v historických prostorách kláštera Emauzy v Praze a naši studenti v něm získali pěkné páté místo.
Ve středu 29.4. naši studenti opět změřili své síly s žáky šternberských základních škol v přespolním běhu. V pěkném prostředí lesoparku dosáhli výborných výsledků v obou kategoriích, ve kterých jsme měli zastoupení. Vítězství vybojovala Kristýna Krejčířová a 2.místo Adam Janošík. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
ÚSPĚCHY V OKRESNÍM KOLE STŘEDOŠKOLSKÉ ODBORNÉ ČINNOSTI ZA BIOLOGII
Dne 22. dubna 2015 nás v okresním kole SOČ v Olomouci velmi úspěšně reprezentovali studenti Jakub Míča (4.A) a Michal Siegel (VIII.A).
V soutěžním oboru Pedagogika a volný čas získal M. Siegel prací s názvem „BrouStr“ (brouci a strašilky) 1. místo a postupuje tak do krajského kola, kde si bude moci poměřit síly s pracemi studentů jiných krajů.
J. Míča obsadil velmi pěkné 2. místo s tématem práce „Chov králíků“ v soutěžním oboru Zemědělství.
Oběma studentům bychom chtěli poděkovat za práci a čas, který soutěži věnovali, také za odolnost vůči náporu komise, která svými dotazy mnohdy studenty vůbec nešetřila.
V úterý 28.4. jsme na našem gymnáziu připravili tradiční soutěž pro žáky 8.tříd z okolních základních škol „Malá chemická olympiáda“. Soutěžící čekala teoretická část s otázkami o chemických prvcích, molekulách a sloučeninách, o chemických reakcích, směsích a metodách jejich dělení a také jednoduché výpočty. Síly poměřili i v laboratoři, kde je čekal praktický úkol – kolorimetrie.
Doufáme, že si žáci „chemické dopoledne“ na našem gymnáziu užili a vítězům blahopřejeme!