„Odkaz Anny Frankové je stále velmi živý a má nám stále co říct, obzvláště v době, kdy se mapa světa mění před očima a v lidech ožívají temné instinkty.“
Václav Havel
A právě proto se třída IV.A Gymnázia Šternberk vypravila ve středu 11. ledna 2012 do šternberské knihovny. Zde už na studenty čekala vedoucí knihovny – paní Ivana Pajtlová.
Kvartáni totiž v dějepise probírají 2. světovou válku a učí se i o antisemitismu a holocaustu.
Proto přijali nabídku z Městské knihovny Šternberk dozvědět se něco více o jedné z nejpůsobivějších literárních výpovědí k těmto tématům – o Deníku Anny Frankové.
Anna byla židovská dívka, která se se svou rodinou ukrývala za války v Amsterodamu v tzv. zadním traktu domu na Prinsengrachtu. Po objevení skrýše byla poslána do koncentračního tábora, kde zemřela na tyfus. Po dobu ukrývání si psala deník, ten zachránila jedna rodinná přítelkyně, ukrývala jej po celou válku a v květnu 1945 jej předala tatínkovi Anny, který jako jediný přežil koncentrační tábor. Pan Frank v roce 1947 knihu vydal a Deník se stal jednou z nejčtenějších příběhů podávajících svědectví o válce.
Díky besedě získali studenti pronikavý obraz pronásledování židů za 2. světové války. Udělali si představu o tom, jak muselo být židovským dětem, když se musely skrývat, jaké to bylo, žít v neustálém strachu z odhalení a z toho, co bude následovat.
Zároveň si studenti poslechli rozhlasové ukázky z Deníku, při jejich poslechu ani nedutali, tak na ně některé úryvky zapůsobily. Bylo z nich cítit nebezpečí, které hrozilo ukrytým zvenčí. Anna však nepíše jen o strachu, ale i o naději a o svých životních tužbách.
Proto kniha stará 65 let oslovuje dnešní čtenáře, studenty kvarty nevyjímaje.
A tak si jedna ze studentek knihu okamžitě vypůjčila a určitě o ní poreferuje svým spolužákům v hodině dějepisu či literatury.
Beseda se studentům líbila a paní Ivana Pajtlová nabídla další témata pro budoucí návštěvy gymnazistů v Městské knihovně Šternberk.
Irena Kotková