Projektový den 16.11.2011

AktualityProjektový den 16.11.2011 – beseda druhé ročníky
Bez riflí bys holku nesbalil aneb František Stárek přednáší o normalizaci a samizdatu


V rámci připomenutí listopadových výročí 1939 a1989 se studenti 2. ročníku Gymnázia Šternberk zúčastnili přednášky pana Františka Stárka o samizdatu, o době normalizace a o životě za železnou oponou v 70. a 80. letech minulého století.
Pan František Stárek zvaný Čuňas patří k hlavním postavám českého undergroundu.
Byl zakladatelem a vydavatelem samizdatového časopisu Vokno, signatářem Charty 77,
členem VONSu = Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.
Do Listopadu 1989 byl třikrát vězněn, z posledního kriminálu vyšel 26. listopadu 1989.
O všech těchto svých aktivitách v dobách třetího odboje vyprávěl ve středu 16. listopadu v hale Ecce Homo šternberským gymnazistům.
Ti se dozvěděli, jak významné jsou informace pro jakýkoli politický režim a jak jsou nežádoucí informace totalitními režimy zadržovány. Pan Stárek studentům objasnil, jak vznikl samizdatový časopis Vokno, jak byl rozšiřován, kdo do něj přispíval (tichá vzpomínka zaletěla do „undergroundového nebe“ panu Ivanu Jirousovi).
Přednášející zavzpomínal na boj za dlouhé vlasy i na významnou roli populární hudby a džínů při pádu komunismu.
Připomněl i listopadové dny roku 1989, kdy se o svém propuštění na amnestii prezidenta Husáka dozvěděl z tehdy jediné Československé televize, když s ostatními mukly sledoval povinné zprávy.
A protože některé výroky přednášejícího byly natolik zajímavé a studenti přišli bez poznámkových bloků, byly citace zachyceny na holých rukou.
V závěru přednášky se pan Stárek rozloučil se studenty stále platným výrokem: Národ, který zapomene na svou minulost, ji bude muset prožít znovu.


Co napsali studenti o přednášce pana Františka Stárka:
Postřehy studentů jsou uspořádány abecedně podle příjmení pisatelů, jsou v nich ponechány nesprávné vazby a slova, stejně tak jsem zachovala pojmenování přednášejícího, tak jak je užili studenti.
Pouze na první a poslední místo postřehů jsem umístila ty „zvlášť povedené“.
Irena Kotková


Podívejte se také na www.cunas.cz.


Projektový den 16.11.2011 – 3.A, 3.B, VII.A
Respekt a tolerance
V rámci projektového dne Boj za svobodu se třetí ročníky zúčastnily vzdělávacího programu občanského sdružení Respekt a tolerance s tematikou židovství.
V první části programu studenti vyslechli přednášku na téma židovská kultura, dějiny a zvyky, poté byl promítnut dokument E.C.Knöpflmacher, který vznikl na základě pravdivých výpovědí členů židovské komunity.

V druhé části programu pracovali studenti v jednotlivých dílnách (Židé na pozadí Evropy - historicko- geografické souvislosti, Židovské symboly a jejich význam, Tóra, Křišťálová noc).
Závěr programu byl věnován prezentaci vytvořených posterů a hodnocení projektového dne.
M.Wiedermannová

Projektový den 16.11.2011 – 1.A, V.A
Stopy totality
Studenti prvních ročníků se během projektového dne seznamovali s temnými stránkami totality v Československu po roce 1948. Tuto dobu jim představili zčásti jejich vrstevníci, kteří už druhým rokem pracují v projektu Stopy totality, a zčásti koordinátorky tohoto projektu, Mgr. Tereza Kryšpínová a Mgr. Barbora Pšenicová, které k nám dorazily z pražské filozofické fakulty UK. Prváci nejprve zhlédli rozhovory, které v rámci projektu natočili studenti 2.B, V.A a 3.B s lidmi, kteří na vlastní kůži zažili komunistickou perzekuci. Prostřednictvím jejich příběhů se pak blíže seznámili s pojmy kulak, kolektivizace, znárodnění, akce K a dozvěděli se například, čím vším bylo ovlivněno přijetí/nepřijetí člověka na školu a co vše bylo zaznamenáno v kádrovém posudku.

admin dne November 16 2011 09:26:23 | 0 Komentářů | Tisk




 Vertikalní menu, vodorovně rozbalovací, třiúrovňové















Přihlášení učitelů

Jméno

Heslo



Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.























Copyright J@Z@ © 2014
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Vygenerované za: 0.01 sekund | 3,248,264 návštěv | jQ Blog