Víte, proč je ve čtvrtek 17. listopadu státní svátek?
1/ Události roku 1939
15. března 1939 byl vytvořen protektorát Čechy a Morava.
28. října se v Praze konala pokojná demonstrace na oslavu vzniku Československa.
Při ní byl zastřelen dělník Vojtěch Sedláček a postřelen student medicíny Jan Opletal z Nákla u Litovle. Na následky zranění umírá a jeho pohřeb 15. listopadu se stal národní demonstrací.
Proto Hitler rozhodl 17. listopadu uzavřít české vysoké školy.
Už za války – v roce 1941 – bylo v Londýně rozhodnuto slavit 17. listopad jako Mezinárodní den studentstva.
2/ Události roku 1989
Historie má smysl pro symboliku.
Přesně po padesáti letech – 17. listopadu 1989 - se studenti znovu v ulicích Prahy střetli s nezastřenou brutalitou totalitního režimu. V Praze na Albertově, odkud před padesáti lety vyšel pohřební průvod s rakví Jana Opletala, se na manifestaci sešlo asi 15 000 lidí, především studentů.
Nápisy na transparentech, skandovaná hesla a projevy většiny řečníků žádaly zásadní společenské změny. Oficiální část manifestace skončila kolem 18. hodiny na Vyšehradě. Několik tisíc lidí se pak vydalo do centra města směrem k Václavskému náměstí.
Zhruba mezi půl osmou a čtvrt na devět bylo shromáždění obklíčeno jednotkami Sboru národní bezpečnosti na Národní třídě. Po půl deváté začaly policejní kordony tlačit sevřenou masu směrem k „ uličkám“, ve kterých byli prchající lidé surově zbiti. Výsledkem policejního zásahu bylo na pět set raněných, zprávy o mrtvých se nepotvrdily.
To nejdůležitější přišlo v následujících dnech.
Studenti vstoupili do stávky.
Nepokoje se rychle šířily.
Vlna nespokojenosti a odporu se přelila do všech částí republiky a během několika týdnů zchátralý komunistický režim smetla.