V úterý 4.března 2014 proběhla na Gymnáziu Šternberk vernisáž výstavy Obyčejní lidé v neobyčejných časech. Občanské sdružení Respekt a tolerance vytvořilo pro rok 2014 tuto výstavu především pro školy a studenti sami působí jako průvodci výstavy. Na vernisáži to bravurně zvládly Tereza Sedláčková a Míša Kouřilová z VI.A.
Jeden z autorů výstavy – pan Luděk Štipl o ní říká: „ Jedná se o první z cyklu výstav, při kterých jsou studenti i veřejnost seznamováni s příběhy lidí, kteří překonali velké utrpení a také s těmi, kteří v těžkých dobách přestali myslet na sebe, na svoje pohodlí i bezpečí a neváhali pomáhat ostatním. Výklad historie se povětšinou zaměřuje jen na panovníky, prezidenty, vojevůdce, generály a jiné velikány. Na obyčejné lidi, kteří vykonali velké činy v neobyčejných časech a přitom nebyli hnáni touhou dostat se do čítanek, se zapomíná. Přitom jsou to právě oni, kdo tvoří skutečné dějiny. Jejich výjimečnost spočívá v tom, že nezůstali neteční a chladní, ale naopak se zapálili pro dobrou věc.“
O výstavu a programy s ní spojené školy projevily značný zájem. V roce 2014 bude výstava prezentována ve 12 vzdělávacích institucích včetně Vzdělávacího centra ŽMP v Brně a gymnáziích v Ostravě, Šumperku, Litovli, Rýmařově, Šternberku, Uničově a Zábřehu na Moravě. K výstavě byl také vydán katalog a pracovní listy pro školy, které žákům a studentům přiblíží příběhy pohnutých dějin 20. století a pomohou se do osudů hlouběji ponořit. Projekt finančně podpořil Olomoucký kraj. Na přípravě materiálů a podkladů pro katalog se podílel pan Gerhard Wanitshchek žijící v Německu, který se dlouhodobě věnuje historii židovské komunity v Šumperku.
Výstavu můžete shlédnout do konce března po předchozí dohodě – kontakt: 721 224 275 nebo zsv@gymst.cz