Jak zvýšit zájem studentů gymnázia o studium oborů s technickým zaměřením.
Studenti gymnázia jsou díky všeobecnému zaměření školy výborně připraveni na studium vysokých škol. Nedělají jim ani problémy předměty teoretického základu odborných, technicky zaměřených škol. Jiné je to v případě odborně orientovaných předmětů, kde mají gymnazisté oproti absolventům technických škol zpočátku studia nevýhodu.
Jedním ze základů jakéhokoli technického oboru je technické kreslení, dnes již výhradně s pomocí počítačové techniky. Na gymnáziu ve Šternberku se snažíme zájemcům o technické školy vyjít vstříc nabídkou volitelného semináře z deskriptivní geometrie. Tento obor sice dá studentům teoretický základ zobrazovacích metod, ale s technickým kreslením na počítači se zatím naši studenti setkali pouze v rámci volitelných seminářů z informatiky a výpočetní techniky. Vzhledem k rozsahu obsahové náplně tohoto semináře byla ovšem časová dotace na zvládnutí velmi malá.
Gymnázium Šternberk proto přivítalo možnost zapojit se, spolu s dalšími pěti gymnázii v kraji do projektu Katedry technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Projekt CAD - počítačem podporované technické kreslení do škol (CZ.1.07/1.1.26/02.0091) je zaměřen podporu aktivit metodického týmu při inovaci vzdělávání realizovaného na partnerských gymnáziích se zaměřením na rozšíření výuky při řešení aplikačních či vizualizačních úloh s využitím počítačem podporovaného kreslení a modelování. Tematický celek je zaměřen na praktickou aplikaci teoretických znalostí studentů, získaných při studiu matematiky a chemie do oblasti počítačem podporovaného technického kreslení. Metodici z partnerských gymnázií byli proškoleni a následně vytvořili pod vedením týmu z pedagogické fakulty kompletní metodické a vzdělávací materiály, které ověří v pilotní výuce. V rámci 10 vyučovacích jednotek (jednotka jsou 2 vyučovací hodiny) zařazených v prvním ročníku do předmětu Informatika a výpočetní technika (tj. letos ve třídách 1. A a V.A) se studenti naučí základní praktické postupy při práci s programem AutoCAD 2013. Výuka začne ve druhé polovině února a bude probíhat do konce dubna.
V prosinci 2013 byly také partnerské školy vybaveny potřebným vybavením hrazeným z prostředků projektu. Ověřené vzdělávací materiály a vybavení umožní zařazení výuky CAD do školního vzdělávacího programu a její trvalé aplikace v následujících letech.
S Pedagogickou fakultou již naše gymnázium spolupracovalo na projektu zavedení výuky základů programování. Věříme, že tímto projektem navážeme na tuto spolupráci a využijeme i naše dosavadní zkušenosti s výukou CAD. Pro studenty bude projekt pohledem na technické aplikace teoretických předmětů, a jak doufáme i motivací pro studium technicky zaměřených vysokých škol. Zjistí, že technické vysoké školy nemusí být strašákem ale, že nabízejí spousty zajímavých možností studia i uplatnění v životě. Tento projekt je zároveň reakcí gymnázia na potřeby trhu práce, kdy po technicky vzdělaných odbornících je stálá poptávka.