Exkurze do Okresního archívu a Arcibiskupského paláce v Olomouci
Dne 16. 10. 2013 se studenti dějepisného semináře třetího ročníku vydali na exkurzi do Okresního archivu v Olomouci. Doktor Koudela, který se nás ujal, se zaměřil především na archiválie ze Šternberska. Měli jsme možnost si prohlédnout zakládací listiny města Uničova, kroniku našeho gymnázia z roku 1935 a tzv. smolnou knihu, která obsahovala záznamy o vážných zločinech tehdejší doby. Dozvěděli jsme se například o tom, že Šternberk neměl vlastního kata, ale půjčoval si ho z nedalekého Moravského Berouna a musel mu zaplatit veškeré náklady.
Za domácí úkol jsme měli odevzdat krátký referát o projektu Stolpersteine. A co že to vlastně je?
Jedná se o zlaté cihly, které se vkládají do dlažebních kostek před domy, ve kterých bydleli „zmizelí“. Zmizelými jsou Židé, kteří za 2. světové války většinou zemřeli v koncentračních táborech. Několik těchto památníčků jsme si prohlédli v olomouckých ulicích. Kromě toho jsme po cestě do Arcibiskupského paláce měli možnost prohlédnout si dům, ve kterém žil a byl zatčen pilot Josef Bryks.
Arcibiskupský palác je velmi krásná budova vévodící celému náměstí Republiky. Bohužel jej z velké části zakrývá Tereziánská zbrojnice, kterou nechala postavit Marie Terezie jako pomstu olomouckému arcibiskupovi za to, že měl hezčí kočár než ona. V tomto paláci se ukrývala za revoluce 1848 vídeňská císařská rodina, Ferdinand V. Dobrotivý se zde vzdal koruny a na trůn byl uveden František Josef I. V jedné z ložnic nocovali osobnosti jako například Tomáš Garrigue Masaryk nebo Eduard Beneš.
Exkurze byla velmi zajímavá a přínosná.
Za seminaristy dějepisu 3. ročníků (VII.A a 3. A) Jana Fialová, Vendula Svaková