Projektový den "Náš svět" 13.3.2014
Přidal/a zavadil dne March 13 2014 17:00:45

Pokud byste ve čtvrtek 13. 3.2014 zavítali do prostor šternberského gymnázia, možná by vás překvapil trochu větší hluk, než byste v době vyučování očekávali. Bylo tomu tak proto, že právě v tuto dobu probíhal místo klasické výuky projektový den nazvaný Náš svět - téma, které je velmi široké a na které se může pohlížet z několika možných úhlů. O tom ostatně vypovídají i výstupy jednotlivých dílen. Studenti si vybrali dílnu, jejíž náplň je nejvíce oslovila, a dali se do práce…
Přečíst vše...

Podívejte se na pár foteček (práce na projektu v budovách školy, návštěva živnostenského úřadu, VHS Sitka ...


a také na videa z dílny "Jeden dobrý skutek měsíčně" (One Good Deed a Month), zprávu z návštěvy VHS Sitka a výstupy z dílny Gymstlook...


Novinka

Pokud byste ve čtvrtek 13. 3.2014 zavítali do prostor šternberského gymnázia, možná by vás překvapil trochu větší hluk, než byste v době vyučování očekávali. Bylo tomu tak proto, že právě v tuto dobu probíhal místo klasické výuky projektový den nazvaný Náš svět - téma, které je velmi široké a na které se může pohlížet z několika možných úhlů. O tom ostatně vypovídají i výstupy jednotlivých dílen. Studenti si vybrali dílnu, jejíž náplň je nejvíce oslovila, a dali se do práce….

Zkoumali například složení obyvatelstva města Šternberka, navštívili Městský úřad, pokusili se vypozorovat, jak chodí oblékaní lidé ve Šternberku, zamýšleli se nad tím, jak můžeme pomáhat světu kolem sebe formou dobrých skutků, v biologickém workshopu izolovali DNA z kiwi a modelovali chromozomy… A k tomu všemu se linula lahodná vůně smažených rakouských trhanců, které dokreslovaly atmosféru Salzburgu, taktéž jednoho ze zpracovávaných témat.

Jen z této krátké ukázky aktivit je patrný výše zmíněný široký záběr pracovní náplně jednotlivých dílen. Studenti nižšího gymnázia pak výsledky své práce představili ostatním.

Trochu odlišný obsah měly dílny určené pro třetí ročníky. V rámci bloku „Respekt a tolerance“ studenti vyslechli přednášku o stručné historii Židů v ČR, poté diskutovali na téma nacistické propagandy a manipulace masmédii vůbec, shlédli videoprojekci ze života současné židovské obce.

Snad jen maturitní ročníky mohly být poněkud rozhořčeny, neboť tyto studenty výuka neminula. Maturita je prostě za dveřmi a je potřeba procvičovat, studovat, zkrátka soustředit se na tolik důležitou zkoušku.

Smyslem projektových dnů je ukázat studentům, jak je možné využít získaných znalostí v každodenním životě, čeho všeho bychom si kolem sebe mohli a měli všímat. V neposlední řadě takto zorganizované dny umožní studentům pracovat s vrstevníky z jiných tříd a ročníků, které tak dobře neznají, vyzkoušet si pravidla komunikace, naučit se přijímat jiné názory, vyjádřit nesouhlas nebo přistoupit na kompromis - jinými slovy dovednosti, které také nutně potřebujeme pro každodenní život.



* * *

Videa z dílny "Jeden dobrý skutek měsíčně" (One Good Deed a Month)

Cílem této dílny bylo zvýšit povědomí o možnostech pomoci lidem v nouzi. Během dopoledne se studenti nižšího gymnázia rozhodně nenudili: rozšiřovali si anglickou slovní zásobu, vyšli do ulic s dotazníkem pro občany Šternberka, hráli scénky v angličtině (viz ukázka) a nakonec všechny získané poznatky uplatnili při výrobě nástěnného kalendáře komiksového typu.







* * *

Návštěva VHS Sitka Šternberk

V rámci projektového dne „Náš svět“ se studenti workshopů AJ/CH/F měli možnost zúčastnit se velmi zajímavé besedy s vedoucím provozu vodovodů panem J. Pudelem, který nám poskytl informace o zdrojích pitné vody ve Šternberku a blízkém okolí. Měli jsme příležitost ochutnat vody z různých zdrojů a porovnat jejich kvalitu a chuť. Dozvěděli jsme se například pro některé překvapivou informaci, že pouze 3% vody, kterou doma spotřebujeme, spotřebujeme na pití a vaření. Po videoprojekci a besedě následoval přesun do čistírny odpadních vod, kde na vlastní oči studenti viděli jak se voda čistí a vrací zpět do oběhu a poslechli si erudovaný výklad vedoucího provozu čistíren odpadních vod a čerpacích stanic pana Antonína Šnajdra. Studenti v anglickém workshopu poté vytvořili přehledný projekt o vodě – samozřejmě v angličtině. Ve fyzikálním workshopu studenti řešili praktické příklady z problematiky mechaniky tekutin. Výstupem bylo vytvoření vlastní publikace na dané téma. V chemickém workshopu studenti jednoduchými metodami zjišťovali obsah dusičnanů v pitné, minerální a destilované vodě, určovali pH jednotlivých druhů vod a jejich tvrdost.

* * *

Workshop – Gymstlook

Původně jsme chtěli mapovat způsob oblékání lidí ve Šternberku, ale pak jsme konstatovali, že bychom těžko našli někoho, kdo se vymyká diktátu módních řetězců, a tak jsme tento workshop pojali jinak. Obešli jsme šternberské secondhandy (domluvili jsme si tam návštěvu) a oblékali jsme se v nich a následně fotili před těmito obchody. Samozřejmě jsme si pár vydařených kousků oblečení přinesli z domova. Napadlo nás v této tradici pokračovat a vyzvat všechny studenty a učitele Gymnázia Šternberk, aby se snažili do této fotogalerie outfitů přispívat. Možná bychom mohli vyhlásit i nějaké speciální dny určené k těmto módním kreacím(1.dubna?). Prosíme, abyste fotky zarovnávali na střed a aby postava zobrazená na fotce byla stejná.